Safe
Do not add any elements.
number of products: 0

Living room/Dining room

This place serves many different functions. Here you can relax and spend your time with your nearest and dearest having dinner or watching a movie together. If your family is big, chaos and disorder may sometimes appear here. But don’t worry, it doesn’t necessarily have to be like this. Practical and spacious chests of drawers and cupboards as well as subtle and romantic lighting of vitrines will make this place comfortable and cosy for everybody. Design it according to your preferences and habits. It’s your space and you have to feel good here, don’t you?Read more

Witamy na salonach, czyli meble do pokoju dziennego

Patrząc na temat historycznie, salon jest miejscem podejmowania gości, urządzania przyjęć i uroczystości. Z reguły lokalizowany był w jednym z największych pomieszczeń w domu i nadawano mu szczególnie reprezentatywny charakter – miał robić wrażenie. Pierwsze salony budowano w pałacach barokowych, później upowszechniłysię pośród zamożnych mieszczan. ...


Read more

Witamy na salonach, czyli meble do pokoju dziennego

Patrząc na temat historycznie, salon jest miejscem podejmowania gości, urządzania przyjęć i uroczystości. Z reguły lokalizowany był w jednym z największych pomieszczeń w domu i nadawano mu szczególnie reprezentatywny charakter – miał robić wrażenie. Pierwsze salony budowano w pałacach barokowych, później upowszechniłysię pośród zamożnych mieszczan. Dziś, są praktycznie w każdym domu.

Zaproś gości „na salony”

W języku polskim spotyka się zwrot „na salonach”. Jego źródła można doszukiwać się właśnie w okresie baroku, kiedy to wyższe klasy urządzały w swoich dworach przyjęcia. „Bywać na salonach” oznaczało nie tylko bycie zapraszanym na spotkania, ale także bycie częścią śmietanki towarzyskiej. Takie tło historyczne uwarunkowało nasze postrzeganie salonu jako miejsca spotkań.

Wraz z upływem czasu takie pokojepojawiały się w domach bogatych mieszczan, a później pośród niższych klas społecznych. Dzisiaj salon jest obecny praktycznie w każdym domu czy mieszkaniu. Jego pierwotnarola takżeuległa pewnemu rozmyciu. Nazywamy je często w inny sposób – pokój dzienny, pokój gościnny, jadalnia. Zachowana została jednak jego pierwotna idea.

A skoro tak, konieczne jest takie urządzenie wnętrza, żeby zaproszeni goście byli pod wrażeniem. Meble salonowe, komplety wypoczynkowe, dekoracje, podłogi i ściany – o każdy z tych elementów należy odpowiednio zadbać.

Dostępna przestrzeń definiuje charakter pokoju dziennego

Jednym z kluczowych elementów, które zadecydują o sposobie aranżacji pomieszczenia, jest dostępna powierzchnia. Duże salony czy jadalnie otwarte na kuchnię skłaniają do wyboru bardziej minimalistycznych styli. Jednolita, odsłonięta podłoga na całej powierzchni (łącznie z kuchnią) i jasne ściany nadadzą pomieszczeniu pogodny nastrój i spotęgują wrażenie wolnej przestrzeni.

W takim przypadku kwestią drugorzędną jest czy decydujemy się na bardzo nowoczesny styl np. z meblami do jadalni Toledo, czy nadajemy całości bardziej klasyczny wygląd z kolekcją Fribo. Wnętrze będzie wyglądać tak samo dobrze i atrakcyjnie w obu aranżacjach.

Ważne jest natomiast dookreślenie ułożenia poszczególnych elementów. Jeśli pomieszczenie ma pełnić rolę jadalni, koniecznie trzeba wyposażyć je w stół i krzesła. A może posiłki w domu to dla Ciebie rzadkość? Zatem lepiej zdecydować się na stołki barowe przy kuchennej wyspie, a w głównej części pomieszczenia umieścić wygodne meble wypoczynkowe sofę, stolik kawowy, komodę RTV.

Mały salon może być przytulny i funkcjonalny

Dużo większe wyzwanie czeka osoby, które w swoich domach posiadają małe pokoje dzienne. Zapewnienie funkcjonalności i atrakcyjności wnętrza na ograniczonej przestrzeni jest trudne, ale nie niemożliwe. Kluczowe jest pozostawienie jak najwięcej wolnego miejsca w centralnej części pomieszczenia. Zająć ją może stół lub może pozostać niezagospodarowana. Meble do pokoju dziennego najlepiej ustawiać wzdłuż ścian, tworząc jednolitą zabudowę, przy czym jedną z nich warto zostawić „pustą”. Stanie się centralną ścianą, na której może zawisnąć telewizor, grafiki w antyramach lub inne dekoracje. Aranżując małypokój dzienny kluczowa stanie się zmiana myślenia z „otwartej przestrzeni” na „praktyczność i przytulność”. Z pomocą przychodzą tutaj takie meble jak szafy, regały czy witryny utrzymane w ciepłych lub jasnych kolorach. Podobną kolorystykę należy zastosować na ścianach i podłodze. Dodatkowe oświetlenie mebli salonowychjak np. w kolekcji Lyon Jasny, doda całości przyjemnego klimatu, szczególnie wieczorową porą.


Read less